Elde Taşınabilir Mayın Tespit Teknolojisi

ETMTS-2_yan

TÜBİTAK BİLGEM tarafından, Transfere Hazır

“ELDE TAŞINABİLİR MAYIN TESPİT TEKNOLOJİSİ”

Teknoloji

TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen “Elde Taşınabilir Mayın Tespit Teknolojisi”, elde taşınabilir, sesli ve görsel uyarı özelliklerine sahip, mayınların tespit edilmesi amacına yönelik geliştirilecek ürünlerde kullanılabilecek teknolojidir.

EMI (ElectroMagnetic Induction / Metal Detektörü) ve GPR (Ground Penetrating Radar / Yere Nüfuz Eden Radar) olmak üzere çift algılayıcıdır. Söz konusu teknoloji, toprağa gömülü metalik ve metalik olmayan mayınlara ek olarak el yapımı patlayıcıların tespitine ve tespite dayalı analizine yönelik detektör ve görüntüleme imkânı sağlar. Teknoloji ayrıca dış dünya ile ethernet yardımıyla haberleşme yeteneğine sahip olup, MILSTD810G ve MILSTD461F askeri standartlarına uygun olarak geliştirilmiştir.

Uygulama Alanları

  • Mayın ve patlayıcı tespitine yönelik yol ve mayın tarlası temizleme amacıyla geliştirilecek elde taşınabilir detektör ürünlerinde kullanılabilir.

Avantajları

  • Teknoloji kullanılarak değişik çalışma şartlarında yüksek performansta çalışan, hafif ve ergonomik bir sistem/ürün geliştirebilir.
  • Teknolojinin sunduğu yüksek kazançlı düzlemsel anten ile yer altının radar görüntüsü ortaya çıkarılabilir ve optimal biçimde tasarlanan arama bobini ile de metaller hassasiyetle tespit edilebilir.

Transfer Modeli

Söz konusu teknoloji, TÜBİTAK Taşınır ve Taşınmazlarının İdaresine Dair Yönetmeliğin öngördüğü usule uygun olarak, basit lisanslama yöntemi ile iki yıllığına, Kurumumuz tarafından öngörülen koşulları sağlayan tüm isteklilere açık ve satış adetine bağlı olarak öngörülmüş lisans bedeli karşılığında transfer edilecektir.

 

Çağrı Tarihi             : 9 Ekim 2014
Geçerlilik Süresi    : Sürekli Açık

 

Elle Taşınabilir Mayın Tespit Teknolojisi Çağrı Dokümanı

 

Bilgi İçin:

BILGEM_KAPALI_kucuk-jpg

TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ
Adres : TÜBİTAK Yerleşkesi, BİLGEM Binası Gebze-KOCAELİ
Tel:  (262) 648 1000 Faks:  (262) 648 1100
Web: tto.bilgem.tubitak.gov.tr  E-posta: bilgem_tto [at] tubitak.gov.tr

Geri