Sayısal Radyo Link Teknolojisi

SRLTeknolojisi

TÜBİTAK BİLGEM tarafından, Transfere Hazır

“SAYISAL RADYO LİNK TEKNOLOJİSİ”

Teknoloji

Mikrodalga “Sayısal Radyo Link Teknolojisi”, aralarında optik görüş (LOS) olan iki nokta arasında, karşılıklı olarak 100 km’ye kadar, sayısal (dijital) veri aktarımı yapan cihazların üretilmesini sağlayan teknolojidir. Bu teknoloji, kullanıcının değişik standartlardaki sayısal verisini işleyerek mikro dalga frekans bölgesine çıkartır, antenler yardımıyla karşılıklı olarak iletimini sağlar.

TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen Mikrodalga “Sayısal Radyo Link Teknolojisi”, kısa ve uzun mesafe için, 7 ve 8GHz frekans bantlarında,  tam dupleks, noktadan noktaya 64 x E1′e kadar PDH, 1 x STM1 veya 160 Mbps’e kadar ethernet verisi iletebilir.

Uygulama Alanları

  • Ses, görüntü vb.  verilerin aktarılması amacıyla savunma,  telekomünikasyon ve yayıncılık gibi sektörlerde; internet,telefon, radyo, televizyon, radar, uydu ve insansız hava araçları gibi farklı uygulamalar için kullanılabilir.
  • Fiber optik kablo döşemenin imkansız veya çok maliyetli olduğu yerlerde noktadan noktaya haberleşme ağı kurmak için kullanılabilir.

Avantajları

  • Ürün, yerli ARGE çalışmaları sonucunda üretildiği için BTK tarafından desteklenmekte, mobil iletişim sağlayıcı kuruluşların 7 GHz frekans bandında link kurmasına izin verilmektedir. “Sayısal Radyo Link Teknolojisi” hali hazırda GSM operatörlerinin 2G ve 3G uygulamalarında 7 GHz frekans bandında iletişimi sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.
  • Söz konusu teknoloji ile üretilebilecek IDU (In Door Unit – İç Birim) ve ODU (Out Door Unit – Dış Birim) olarak bölünmüş yapı vasıtası ile esnek kurulum ve kullanım imkanı sunmaktadır.
  • Sökülüp takılabilen seçimli modüller sayesinde, kurulu linkin istenilen kapasite ve arayüz özelliklerine kavuşturulabilmesi mümkündür.

Transfer Modeli

Söz konusu teknoloji, TÜBİTAK Taşınır ve Taşınmazlarının İdaresine Dair Yönetmeliğin öngördüğü usule uygun olarak, basit lisanslama yöntemi ile iki yıllığına, Merkez tarafından öngörülen koşulları sağlayan tüm isteklilere açık ve satış adetine bağlı olarak öngörülmüş lisans bedeli karşılığında transfer edilecektir.

 

Çağrı Tarihi            : 7 Temmuz 2014
Geçerlilik Süresi    : Sürekli Açık

 

Sayısal Radyo Link Teknolojisi Çağrı Dokümanı

 

Bilgi İçin:

BILGEM_KAPALI_kucuk-jpg

TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ
Adres : TÜBİTAK Yerleşkesi, BİLGEM Binası Gebze-KOCAELİ
Tel:  (262) 648 1000 Faks:  (262) 648 1100
Web: tto.bilgem.tubitak.gov.tr  E-posta: bilgem_tto [at] tubitak.gov.tr

Geri