İleri Mikrodalga Sayısal Radyo Link Teknolojisi

IleriRadyolink_Kolaj

TÜBİTAK BİLGEM tarafından, Transfere Hazır

“İLERİ MİKRODALGA SAYISAL RADYO LİNK TEKNOLOJİSİ”

Teknoloji

“İleri Mikrodalga Sayısal Radyo Link Teknolojisi”, aralarında optik görüş (LOS) olan iki nokta arasında, karşılıklı olarak 60 km’ye kadar, sayısal (dijital) veri aktarımı yapan cihazların üretilmesini sağlayan teknolojidir. Bu teknoloji, kullanıcının Ethernet biçimli sayısal verisini işleyerek mikro dalga frekans bölgesine çıkartır, antenler yardımıyla karşılıklı olarak iletimini sağlar.

TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen “İleri Mikrodalga Sayısal Radyo Link Teknolojisi”, kısa ve uzun mesafe için, 7 GHz ve 8 GHz ITU frekans bantlarında,  tam dupleks, noktadan noktaya 400 Mbps’e kadar L2 düzeyinde ethernet verisi iletebilir.

Uygulama Alanları

  • Ses, görüntü vb. verilerin aktarılması amacıyla savunma,  telekomünikasyon ve yayıncılık gibi sektörlerde; internet, telefon, radyo, televizyon, radar, uydu ve insansız hava araçları gibi farklı uygulamalar için kullanılabilir.
  • Fiber optik kablo döşemenin imkânsız veya çok maliyetli olduğu yerlerde noktadan noktaya haberleşme ağı kurmak için kullanılabilir.

Avantajları

  • Teknoloji, yerli ARGE çalışmaları sonucunda geliştirildiği için BTK tarafından desteklenmekte, mobil iletişim sağlayıcı firmaların bu teknolojiyi kullanarak yapılan yerli ürünlerle 7 GHz frekans bandında link kurmasına izin verilmektedir. “İleri Mikrodalga Sayısal Radyo Link Teknolojisi” hali hazırda GSM operatörlerinin 3G ve 4G uygulamalarında 7 GHz frekans bandında iletişimi sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.
  • Söz konusu teknoloji ile üretilebilecek IDU (In Door Unit – İç Birim) ve ODU (Out Door Unit – Dış Birim) olarak bölünmüş yapı vasıtası ile esnek kurulum ve kullanım imkânı sunmaktadır.
  • Sökülüp takılabilen seçimli modüller sayesinde, kurulu linkin istenilen kapasite ve arayüz özelliklerine kavuşturulabilmesi mümkündür. Bu sayede, aynı IDU kutusu içinde (1+0), (2+0), (3+0), (4+0), (1+1), 2x(1+1), (1+1)-(1+0) gibi değişik yapılar oluşturulabilir. Sistem bu haliyle “mini nodal yapı” özelliklerini taşır.

Transfer Modeli

Söz konusu teknoloji, TÜBİTAK Taşınır ve Taşınmazlarının İdaresine Dair Yönetmeliğin öngördüğü usule uygun olarak, basit lisanslama yöntemi ile iki yıllığına, Merkez tarafından öngörülen koşulları sağlayan tüm isteklilere açık ve satış adetine bağlı olarak öngörülmüş lisans bedeli karşılığında transfer edilecektir.

 

Çağrı Tarihi            : 11  Şubat 2015
Geçerlilik Süresi   : Sürekli Açık

 

İleri Mikrodalga Sayısal Radyo Link Teknolojisi Çağrı Dokümanı

 

Bilgi İçin:

BILGEM_KAPALI_kucuk-jpg

TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ
Adres : TÜBİTAK Yerleşkesi, BİLGEM Binası Gebze-KOCAELİ
Tel:  (262) 648 1000 Faks:  (262) 648 1100
Web: tto.bilgem.tubitak.gov.tr  E-posta: bilgem_tto [at] tubitak.gov.tr

Geri