Transkütan Bilirubin Ölçüm Cihaz (SOBE) Teknolojisi

 

Transkütan Bilirubin Ölçüm Cihaz (SOBE) Teknolojisi

TÜBİTAK BİLGEM tarafından, Transfere Hazır

“TRANSKÜTAN BİLİRUBİN ÖLÇÜM CİHAZ (SOBE) TEKNOLOJİSİ”

Teknoloji

TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen “Transkütan Bilirubin Ölçüm Cihaz (SOBE) Teknolojisi”, yenidoğanlarda kan almadan, acısız, kolay, güvenli, maliyeti düşük ve hızlı bir şekilde sarılık tespiti yapabilen bir teknolojidir. Bu teknolojiyle, derinin subkütanöz bölgesinde biriken bilirubin konsantrasyonu, yansıma spektroskopisi sayesinde bulunur ve sarılık seviyesi belirlenir.

Söz konusu teknoloji kapsamında, geniş spektrumlu yeni nesil LED teknolojisi ile deri yüzeyini aydınlatan ve deriden yansıyan ışığın spektral karakteristiğini görünür spektrumda (VIS) inceleyebilen özgün bir optik düzenek geliştirilmiştir. Bu optik düzenek elle taşınabilir cihazlara uygulanabilecek kadar küçük olup, maliyeti düşüktür ve üretimi alternatif teknolojilere göre kolaydır.

Uygulama Alanları

  • Yeni doğan bebeklerdeki sarılık değerini, kan almadan ve cilt üzerinden optik olarak belirlemek amacıyla kullanılır.
  • VIS’teki geniş spektrumlu yansıma spektroskopisi ile sarılık dışında başka hastalıkların da deriden teşhisinde kullanılabilir.

Avantajları

  • Teknoloji kullanılarak, sarılık değerini hızlı ve zahmetsiz bir şekilde ve düşük maliyetlerde ölçebilen, klinik olarak ispatlanmış, elle taşınabilir bir cihaz üretilebilir.
  • Teknoloji, derinin VIS’teki farklı optik spektral özelliklerini incelemeye elverişlidir.
  • Teknolojinin sunduğu renkli görsel arayüz sayesinde yeni doğan bebekten alınan ölçüm değeri ilgili ölçüm eğrisi üzerinde gösterilir. Bu sayede, kullanıcılar ek bir çizelgeye bakmadan, ölçümün geçerli aralıkta olup olmadığını tespit edebilir.

Transfer Modeli

Söz konusu teknoloji, TÜBİTAK Taşınır ve Taşınmazlarının İdaresine Dair Yönetmeliğin öngördüğü usule uygun olarak, basit lisanslama yöntemi ile iki yıllığına, Kurumumuz tarafından öngörülen koşulları sağlayan tüm isteklilere açık ve satış adedine bağlı olarak öngörülmüş lisans bedeli karşılığında transfer edilecektir.

 

Çağrı Tarihi                  : 30 Aralık 2015

Geçerlilik Süresi        : Sürekli Açık

Transkütan Bilirubin Ölçüm Cihaz (SOBE) Teknolojisi Çağrı Dokümanı

 

Bilgi İçin:

BILGEM_KAPALI_kucuk-jpg

TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ
Adres : TÜBİTAK Yerleşkesi, BİLGEM Binası Gebze-KOCAELİ
Tel:  (262) 648 1000 Faks:  (262) 648 1100
Web: tto.bilgem.tubitak.gov.tr  E-posta: bilgem_tto [at] tubitak.gov.tr

 

Geri